Parafia

RÓŻE W SKRZATUSZU

SAMSUNG CAMERA PICTURES

15 V, w niedzielę, w diecezjalnym sanktuarium w Skrzatuszu miało miejsce spotkanie członków Żywego Różańca z całej naszej diecezji w ramach  X Pielgrzymki Żywego Różańca pod hasłem „Matka Podtrzymująca Nadzieję”. Szczególną intencją, z którą przyjechali pątnicy, było wołanie o pokój w Ukrainie.                                                                                  Spotkanie, w planie którego były: Katecheza, Różaniec, Adoracja, Eucharystia, Zawierzenie Maryi, wystartowało o godz. 10.00, Aby zdążyć na czas, pielgrzymi z naszej parafii z placu przykościelnego wyruszyli w podróż autokarem o godz. 7.15. Do Skrzatusza udały się 43 Róże , przy czym w grupie tej znajdowały  się też osoby  z karlińskiej parafii pw. Św. Michała Archanioła oraz białogardzkiej pw. Św. Jadwigi. Nad przebiegiem podróży czuwała Barbara Fursewicz, główna zelatorka Żywego Różańca . Droga do celu (jak i powrotna) minęła bardzo szybko, bo wypełniły ją modlitwa i śpiew, do których pielgrzymi włączali się bardzo chętnie. Nie zabrakło m.in. Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP, Różańca, Anioła Pańskiego, Koronki do Miłosierdzia Bożego , … „Kiedy ranne wstają zorze”, „Czarnej Madonny”, „Zapada zmierzch” oraz innych – nie tylko Maryjnych – pieśni. Pielgrzymi tak się rozśpiewali, że chcieli jeszcze i jeszcze, co może świadczyć o tym, że  byli radośni, zadowoleni (a może i szczęśliwi) i tego dnia, wśród tych ludzi, w tym miejscu nie znaleźli się przypadkiem. Podczas drogi  był też czas dla bliźniego, a i dla siebie samego na chwilę refleksji, posiłek, odpoczynek.

.

Mszy św., będącej centralnym wydarzeniem pielgrzymki, przewodniczył biskup diecezjalny ks. Edward Dajczak, który w wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na szereg aspektów, m.in. aktualność wołania skierowanego do Kościoła o powrót do modlitwy, przy czym zauważył, że Żywy Różaniec jest w pierwszym szeregu odpowiadających na to wezwanie oraz że należy dziękować Panu Bogu za wezwanie jego członków, a także prosić, by następni brali do ręce różańce, by ta modlitwa nie ustała. Jego zdaniem, do większego modlitewnego wysiłku powinno wszystkich mobilizować to, w którą stronę idzie świat, ilu naszych bliskich, żegnając się z Bogiem, idzie donikąd.  Ksiądz biskup zauważył, że pobożność maryjna polega na naśladowaniu życia Matki Bożej, stawaniu się osobą przepełnioną Bogiem i sługą królestwa Bożego w codzienności. Do różańcowych pątników  zwrócił się z prośbą, aby iść do ludzi, którzy się nie modlą, “omadlać” niechęć i nienawiść, walczyć o pękające rodziny, modlić  się za młodzież i dzieci wpadające w depresję, niemogące się pozbierać. Nie omieszkał tez prosić o aktywne włączenie się w przygotowania do świętowania jubileuszu diecezji, głównie przez podjęcie trwającej od roku akcji koronacji Maryi dobrymi uczynkami. Podczas uroczystości wyróżniono osoby, które od 25 i 50 lat są członkami wspólnot Żywego Różańca. Srebrne i złote jubileusze świętowało ponad 100 osób. Wśród wyróżnionych, wymienionych z imienia i nazwiska, znalazły się nasze parafialne Róże: 50 LAT  W  RÓŻY Piekarska Czesława, Wysocka Barbara, Lange Leokadia, Stępień Teresa, Kozłowska Alina, Król Teresa, Olejniczak Zenona, Wilczynska Emilia, Bożuta Krystyna, Bobrowska Irena, Bohdziewicz Weronika, Niemczyk Stefania, Minecka Irena, Nakrewicz Zofia, Wiewióra Irena, Wojciechowska Krystyna, Nagengast Zyta, Kawęcka Maria, Pietrzak Kazimiera, Piotrowicz Wanda, Szydłowska Anna, Kożurno Stanisława, Kuśmierek Danuta, Koniarska Helena, Kopeć Krystyna, Siudzińska Antonina, Suchodolska Bronisława, 25 LAT  W  RÓŻY Szłyk Bronisława, Bielska Mieczysława, Marzęta Urszula, Radaszewska Teresa, Pokrywka Anna, Rybicka Irena, Prokopowicz Irena, Krzak Maria, Lewkowicz Elżbieta, Karpińska Stanisława, Kołodziejska Janina, Leszczyk Zofia, Borowska Leokadia, Perkowska Maria. W imieniu wyróżnionych Róż  dyplomy z rąk ks. bp. E. Dajczaka odebrała Z. Nakrewicz. [A.T.]

SAMSUNG CAMERA PICTURES