Parafia

38. PIELGRZYMKA Skrzatusz-Jasna Góra

38. Piesza Pielgrzymka Skrzatusz – Jasna Góra  1 – 13 VIII 2020 r.

             Tegoroczna pielgrzymka znacznie odbiega od trzydziestu siedmiu wcześniejszych : z powodu obostrzeń epidemicznych nie może odbyć się ona w tradycyjnej formie. W planowanym terminie  na szlak pielgrzymi do Jasnogórskiej Pani wyruszyły tylko cztery osoby: ks. Marcin Kościński – dyrektor pielgrzymki, ks. Tomasz Wołoszynowski – jej pilot oraz ks. Dawid Hamrol – moderator diecezjalny Ruchu Światło –Życie, a  5 VIII dołączył do nich ks. bp Krzysztof Włodarczyk.   . I to oni niosą intencje wszystkich  diecezjan, w tym pątników zaproszonych do duchowego pielgrzymowania w ramach Złotej  Grupy.  Przedstawiciele diecezji swoje pielgrzymowanie rozpoczęli od Mszy św. odprawionej pod przewodnictwem księdza biskupa Edwarda Dajczaka w skrzatuskim sanktuarium o godz. 12.00. Uczestniczyli  w niej, zgodnie z zasadami gromadzenia się,  przewodnicy grup z pielgrzymami.  Wejście do jasnogórskiego sanktuarium zaplanowane jest na godz. 8.30, natomiast Msza św. na 11.30. Nie przewiduje się wspólnego wejścia pielgrzymów – zainteresowani  na miejsce docierają indywidualnie.

             Do duchowego towarzyszenia w pielgrzymowaniu zaproszeni zostali wszyscy.  Zdaniem księdza biskupa, jest ono trudne, bo brakuje wspólnoty pielgrzymki, jednakże może przynieść owoce. Trzeba  tylko wysiłek fizyczny zmienić na wysiłek serca,  a rozpierającą energię skierować  w głąb siebie, co pozwoli  odkryć, co znaczy być człowiekiem w drodze znającym kierunek własnego życia.

Od 1 do 13 VIII w wybranych kościołach  każdego wieczora odbywają się spotkania pielgrzymów Złotej Grupy – w Białogardzie, po Mszy św. wieczornej, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przewodnikiem białogardzkiej “Dwójeczki” jest  ks. Marcin Łazuka.                                                                                                                          Na “rekolekcje w drodze” składa się wiele elementów. Są to przede wszystkim Msza św., wspólna modlitwa (np. Różaniec, Litania loretańska, Koronka do Miłosierdzia Bożego), konferencje pielgrzymkowe, śpiew, Apel Jasnogórski. Przydatnymi okazują się specjalnie przygotowane materiały duszpasterskie, w tym przewodnik powstały z myślą o członkach Złotej Grupy, który opracowany został przez ks. Krzysztofa Płuciennika, kapłana pochodzącego z Białogardu.                                                                                         W spotkaniach uczestniczy różna ilość osób. Przykładowo w środę, 5 VIII, było ich prawie 40, w tym troje młodzieży – Amelia, Antoni i Maciej, którzy śpiew ubogacili  grą na instrumentach, za co im bardzo serdecznie dziękujemy.

Warto też wiedzieć, że przewodnik zbiera intencje od Złotej Grupy i przekazuje je idącym na Jasną Górę. Można je przesłać także bezpośrednio do idących drogą SMS 724 616 971. Codziennie w tych intencjach odprawiana jest Msza św. [A. T.]