Parafia

Tak Pomagam – akcja 2018

W dniach 7 i 8 XII 2018 r. Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi zorganizowała na szeroką skalę – w supermarketach, sieciach handlowych i osiedlowych sklepach – 15. zbiórkę żywności pod hasłem „Tak, pomagam!”. Skoro w całej Polsce, to i w diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Skoro w diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej, gdzie do tej ogólnopolskiej akcji przystąpiło 60 parafialnych i Szkolnych Kół Caritas, to i w Białogardzie. A skoro w Białogardzie, to i w parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie rola lidera w tym roku przypadła księdzu Bartoszowi Kuligowskiemu. Ksiądz wikariusz wzorowo wywiązał się z przyjętego na siebie obowiązku. Było to możliwe, oczywiście, nie tylko dzięki dobrej organizacji dopiętej na ostatni guzik, ale i dzięki zaangażowaniu i oddaniu wolontariuszy, młodzieży, która nie pożałowała czasu na przygotowanie swoich podopiecznych do świąt poprzez zbiórkę dla nich przede wszystkim artykułów żywnościowych z długim terminem przydatności do spożycia. Wolontariusze, ubrani w charakterystyczne czerwone koszulki z logo Caritas i posiadający identyfikatory, zbierali produkty do specjalnie oplakatowanych wózków. Klienci „Biedronek” przy ul. Mickiewicza i 1 – go Maja nie zawiedli – zbiórka przeszła oczekiwania organizatorów, którzy już dystrybuują pozyskane artykuły. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia otrzymają je ci, którzy najbardziej potrzebują pomocy, m.in. osoby starsze, samotne, o niskich świadczeniach emerytalno – rentowych.

Inną obecnie trwającą ogólnopolską akcją Caritas jest rozprowadzanie po raz 25. świec wigilijnych Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W całym kraju pojawiło się ponad 2 miliony świec, z czego w diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej – ponad 32 tysięcy małych i ponad 6 tysięcy dużych. Są one dostępne we wszystkich parafiach, również w białogardzkiej parafii p.w. NSPJ, gdzie pozyskane pieniądze w dużej mierze zostaną przeznaczone na letni wypoczynek dzieci i wsparcie medyczne osób potrzebujących w różnym wieku. Warto przypomnieć, że pomysłodawcą tej zapoczątkowanej w 1993 r. akcji był ks. prałat Marian Subocz, kapłan naszej diecezji. Od 2000 r. do akcji dołączyli: Diakonia Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, Kościół Ewangelicko – Reformowany i Eleos Kościoła prawosławnego.

Caritas parafii p.w. NSPJ dziękuje za każdy gest życzliwości i wrażliwość serc tak ofiarodawcom, jak i wolontariuszom: dzięki Waszemu darowi serca życie wielu osób staje się mniej przykre i uciążliwe, a jutro – cokolwiek spokojniejsze.

Anna Traczyk

Możliwość komentowania Tak Pomagam – akcja 2018 została wyłączona