Parafia

Wielkopostne Czuwanie Młodych 2017

PIĄTKOWE WIELKOPOSTNE CZUWANIE MŁODYCH Z DEKANATU BIAŁOGARD
W piątek, 24 III, o godz. 20.00 w białogardzkim kościele pw. NSPJ rozpoczęło się niecodzienne wydarzenie : Wielkopostne Czuwanie Młodych – czuwanie młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Dekanatu Białogard z księdzem biskupem Krzysztofem Zadarko.
W okresie Wielkiego Postu młodzież ze wszystkich stron naszej diecezji zbiera się w określonym miejscu – pod krzyżem Chrystusa, który łączy ich w jedno, chociaż wieczorne spotkania zaplanowano tylko w 9 miastach. A są to Szczecinek, Czarne, Połczyn Zdrój, Piła, Białogard, Drawsko Pomorskie, Kołobrzeg, Słupsk i Koszalin, w którym tradycyjnie już, w katedrze, kończy się cykl spotkań, które w każdym wypadku zaczynają się o tej samej godzinie. W tym roku młodym diecezjanom przeżywającym swoje przygotowanie do świąt Zmartwychwstania Pańskiego przyświeca hasło – odnoszące się do tematyki roku duszpasterskiego – „Uczeń Jezusa”. Aby zostać uczniem Jezusa , trzeba dotknąć tajemnicy Jego śmierci i zmartwychwstania. Pod krzyżem Jezusa można doświadczyć najważniejszego : jestem bezinteresownie kochany. Wyjątkowym, a jednocześnie najistotniejszym momentem czuwania jest adoracja krzyża. Celebrację kończy namaszczenie „olejem posłania” będące znakiem tego, iż jest się zobowiązanym do głoszenia miłości Jezusa w świecie.
W piątkowym czuwaniu młodzież wzięła udział bardzo licznie, za co jej i jej rodzicom swoją wdzięczność wyraził ksiądz Jan Gardulski, proboszcz parafii pw. NSPJ, który zauważył, że młodzi ludzie byli rozśpiewani, a przede wszystkim rozmodleni na wzór apostołów zgromadzonych w Wieczerniku.
Wśród uczestników Czuwania była Dominika, uczennica III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Bogusława X w Białogardzie, która zechciała podzielić się z nami swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami. Oto co powiedziała : – Spotkanie rozpoczęło się słowami księdza biskupa, który mówił o sensie Wielkiego Postu. Ważnym elementem spotkania było świadectwo kleryka z Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. Mówił on o tym, że Bóg przemówił do niego w nietypowy sposób – przez piosenkę, która wyświetliła mu się na youtubie. Póżniej nastąpiło uwielbienie Boga pieśnią. Przez ponad godzinę młodzi śpiewali radosne pieśni. W każdym młodym człowieku, który siedział obok, czuć było wiarę i miłość do Boga. Spotkanie zakończyło się nałożeniem na czoło pobłogosławionego przez kapłanów oleju oraz błogosławieństwem. Myślę, że spotkanie dodało i mnie , i innym sił, nie tylko na czas Wielkiego Postu, a także przybliżyło Boga ludziom wątpiącym. Spełniło ono moje oczekiwania, chociaż zabrakło mi jednego aspektu – możliwości adoracji, ponieważ Najświętszy Sakrament nie został wystawiony.

Anna Traczyk

 

SAMSUNG CAMERA PICTURES
SAMSUNG CAMERA PICTURES
Możliwość komentowania Wielkopostne Czuwanie Młodych 2017 została wyłączona