Parafia

Róża Różańcowa w Kołobrzegu

PRZEJŚCIE PRZEZ BRAMĘ MIŁOSIERDZIA
Przedpołudniowe godziny soboty 27 VIII dla 38 Róż Różańcowych z białogardzkich parafii pw. NSPJ i NNMP na pewno różniły się znacznie od innych sobotnich dni. A to za sprawą pomysłu, który zrodził się w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa: jeszcze na początku wakacji ksiądz proboszcz Jan Gardulski zaproponował Różom przejście przez Bramę Miłosierdzia* znajdującą się w kołobrzeskiej bazylice konkatedralnej. Informacja, która rozeszła się pocztą pantoflową, zainteresowała przede wszystkim panie, które stanowiły zdecydowaną większość pielgrzymujących.
Róże udały się do Kołobrzegu autokarem, a opiekę nad nimi roztoczyli ks. J. Gardulski oraz zelatorka Barbara Fursewicz. Podczas drogi nie było właściwie czasu na luźne rozmowy, bo wypełniały go wspólnie odmawiane modlitwy i śpiew, którym przewodził ks. proboszcz. On także słowem wprowadzenia poprzedził przejście swojej trzódki przez Bramę Miłosierdzia, a następnie odprawił Mszę św., po której nastąpiło odmówienie Litanii do Miłosierdzia Bożego* *i Koronki. Po tej części, nazwijmy ją oficjalną, odbywający praktykę w bazylice kleryk przybliżył Różom historię kościoła oraz oprowadził je po nim, zwracając uwagę na niektóre szczególnie cenne/ciekawe elementy architektury i wystroju świątyni, np. kolumny, freski, prezbiterium, siedmioramienny świecznik, stalle dla rajców miejskich, chrzcielnicę, … Osoby chętne miały możliwość zejścia do krypty, w której został pochowany kardynał Ignacy Jeż, a także podziwiania panoramy miasta z tarasu widokowego umiejscowionego na wieży kościoła. Kolejnym punktem programu był tzw. czas wolny. Nie było go jakoś szczególnie dużo, bo tylko ok. 70 minut. Wystarczyło jednak na spacer po nadmorskim deptaku, wejście na molo, zjedzenie lodów. Z placu przy kościele pielgrzymi wyruszyli o godz. 8.15, na powrót znaleźli się na nim o 15.00. Te siedem wspólnie spędzonych godzin były na pewno czasem dobrze spożytkowanym i scalającym, albowiem dały się słyszeć liczne głosy, iż w takim samym składzie warto byłoby wybrać się do Lichenia. Jak skwitował to ksiądz proboszcz? Powiedział, że jest to doskonały i możliwy do zrealizowania pomysł, jednakże wcześniej, już teraz, zaprasza na wrześniowe uroczystości w Skrzatuszu.
*8 XII 2015 r. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież Franciszek zainaugurował Jubileuszowy Rok Miłosierdzia (kończy się on 20 XI 2016r.). Kilka dni po otwarciu przez papieża Drzwi Świętych w watykańskiej Bazylice św. Piotra, otworem stanęły Bramy Miłosierdzia w tysiącach kościołów jubileuszowych w diecezjach całego świata. W Polsce jest ok. 500 świątyń, w których można uzyskać odpust zupełny dla siebie lub za zmarłych. W ten sposób każdy, bez konieczności pielgrzymowania do Rzymu, może skorzystać z łaski jubileuszu. Aby uzyskać odpust jubileuszowy, należy odbyć pielgrzymkę do kościoła katedralnego lub innego kościoła jubileuszowego wyznaczonego przez biskupa diecezjalnego oraz spełnić określone warunki: przystąpić do sakramentu pojednania; uczestniczyć we Mszy św. lub innym nabożeństwie albo przeprowadzić krótką prywatną refleksję nad Miłosierdziem Bożym; odmówić Wyznanie Wiary oraz modlitwę w intencji papieża i w tych intencjach, które dla dobra Kościoła i całego świata nosi on w swoim sercu . **Modlitwa Litanii do Miłosierdzia Bożego pochodzi z Dzienniczka św. Siostry Faustyny.
Anna Traczyk

Możliwość komentowania Róża Różańcowa w Kołobrzegu została wyłączona